کمبود ویتامین چگونه می تواند بر شدت کرونا تأثیر می گذارد؟


تاثیر کمبود ویتامین بر کرونا

موج دیگری از کرونا تقریباً به پایان رسیده است ، اگرچه برخی شهر های ایران شاهد افزایش ناگهانی موارد کرونا هستند. موج دوم کشور را ویران کرد و همه را به نحوی تحت تأثیر قرار داد ، از نظر مالی یا احساسی یا هر دو.

اما اکنون تقریباً به مرحله ای رسیده ایم که موارد کم است. اما این بدان معنا نیست که ما هنوز در امنیت هستیم. نبرد هنوز تمام نشده است. MHA و بسیاری از دانشمندان هشدار داده اند که موج سوم کرونا احتمالاً در ماه اکتبر وارد می شود. هیچ ایده روشنی از این که این موج چگونه خواهد بود ، آیا خطرناک تر از موج دوم و چه مدت خواهد بود وجود ندارد.

هنوز زمان آن نرسیده است که احتیاط را کنار بگذاریم و مانند قبل از شیوع کووید -۱۹ زندگی کنیم. در حقیقت ، این زمان آن است که خود را آماده کرده و هر کاری از دستمان بر می آید انجام دهیم تا موج سوم متوقف شود.

ارتباط بین کرونا و کمبود ویتامین

با پیشرفت همه گیری ، بسیاری از چیزهای جدید در معرض دید قرار می گیرد. مشخص شده است که بین شدت COVID-19 و سطح ویتامین D رابطه مستقیمی وجود دارد. ویتامین D معمولاً در غذاها موجود نیست و منبع اصلی این ویتامین نور خورشید است.

اما متأسفانه ، همه گیری همه ما را مجبور کرد در خانه بمانیم. مردم فقط می توانند برای خرید مایحتاج خانه و نه همیشه در طول روز از خانه خارج شوند. این بدان معناست که اکثر ما به سختی در معرض نور خورشید قرار گرفته ایم. این منجر به کاهش سریع ویتامین D در بسیاری از افراد شد.

همچنین مشخص شد افرادی که کمبود ویتامین D دارند نیز علائم شدیدتری از COVID را نشان می دهند. یکی از دلایل این امر می تواند این واقعیت باشد که ویتامین D برای ایمنی بدن بسیار مهم است و در غیاب ویتامین D کافی ، بدن نمی تواند در برابر ویروس کرونا واکنش ایمنی قوی نشان دهد.

به طور مشابه ، کمبود ویتامین B12 نیز با عفونت های جدی تر COVID-19 مرتبط است. کمبود ویتامین B12 می تواند باعث کم خونی ، ضعف و مشکلات عصبی شود.

برخی از محققان همچنین پیشنهاد می کنند که ویتامین B12 می تواند با پروتئین های ویروسی متصل شود و سرعت تکثیر ویروس را کند کند.

بنابراین ، اگر مقدار کافی از این ویتامین در سیستم شما وجود نداشته باشد ، ممکن است به شدت بیمار شوید. افرادی که از داروهای ضد تشنج ، دیابت یا سوزش سر دل استفاده می کنند ، سطح ویتامین B12 پایینی دارند.

کمبود ویتامین D و B12 به ویژه باعث افزایش ناراحتی تنفسی در بیماران مبتلا به کرونا می شود.

چگونه سطح ویتامین D و ویتامین B12 خود را افزایش دهیم؟

خبر خوب این است که افزایش سطح این دو ویتامین واقعاً آسان است.

هنوز بیرون رفتن از خانه برای شما ایمن نیست مگر اینکه دلیل خوبی برای آن داشته باشید. اما شما هنوز هم می توانید به اندازه کافی نور خورشید دریافت کرده و ذخایر ویتامین D خود را دوباره پر کنید. کافی است هر روز صبح به تراس خانه یا آپارتمان خود بروید و حدود سی دقیقه زیر نور خورشید قرار بگیرید.

آیا ویتامین دی می تواند از کرونا جلوگیری کند؟

سه منبع غذایی عالی ویتامین D عبارتند از:

 • تخم مرغ
 • پنیر
 • غلات غنی شده با ویتامین دی
 • ماهی های چرب

همچنین ممکن است مجبور شوید از مکمل های ویتامین D استفاده کنید.

غذاهای حاوی ویتامین B12 عبارتند از:

 • شیر
 • پنیر
 • ماهی
 • گوشت

اکثر مردم با علائمی مانند خستگی ، مشکلات حافظه ، اضطراب ، افسردگی ، دردهای استخوانی و مفصلی ، گرفتگی پا دست و پنجه نرم می کنند اما در مورد کمبود اصلی ویتامین که ممکن است باعث ایجاد آن شود سرنخی ندارند. برای بررسی طبیعی بودن سطح ویتامین خود ، می توانید از یک آزمایش خون ساده استفاده کنید.

برای حفظ امنیت خود چه کار دیگری می توانید انجام دهید

به غیر از افزایش سطح ویتامین D و ویتامین B12 ، باید موارد زیر را انجام دهید تا از موج سوم COVID-19 در امان باشید

 • واکسن بزن
 • پروتکل COVID را دنبال کنید
 • مدیریت دیابت
 • مصونیت خود را تقویت کنید

فقط به دلیل موارد کمتر گزارش شده ، نمی توانیم فکر کنیم که همه گیری تمام شده است. موج های بعدی  ممکن است در راه باشد. نحوه رفتار ما در حال حاضر تعیین می کند که چقدر خطرناک خواهد بود. همه ما باید به خاطر خودمان و همچنین رفاه عزیزانمان احتیاط کنیمبه


بیشتر بدانید:

فشار خون بالا و واکسن کرونا ،خطرناک یا بی خطر
آیا ماساژ دادن محل تزریق واکسن کرونا خوب است؟
سه علائم شاخص کرونا دلتا را بشناسید

دیدگاهتان را بنویسید