وزارت خارجه WHAT در نمایش هیپ


تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یک روش تشخیصی است که تصویری دقیق از ماهیت تغییرات پاتولوژیک در هر ناحیه از بدن انسان ارائه می دهد.

در عمل ارتوپدی ، MRI مفصل ران معمولاً برای روشن شدن علل کوکسالژی – سندرم درد مفاصل انجام می شود. روش تحقیق شامل استفاده از اشعه یونیزه نمی شود ، که مخصوصاً برای کودکان و زنان باردار مناسب است. فرایند ایجاد تصاویر واضح ، که می توان آنها را به صورت حجمی بزرگ کرد و دید ، بر اساس تصویربرداری رزونانس مغناطیسی و فناوری های رایانه ای است. افزایش کنتراست برای افزایش قابلیت های عکاسی استفاده می شود. ارزش تشخیصی عکسهای بدست آمده از تزریق گادولینیوم با نتایج آرتروسکوپی قابل مقایسه است – یک مطالعه تهاجمی با نفوذ به حفره مفصل با ابزار جراحی.

MRI چگونه روی مفصل ران انجام می شود؟ اسکن بر روی ماشین هایی با قدرت میدان مغناطیسی مختلف انجام می شود. پزشک بسته به اهداف بالینی می تواند برنامه ها را به طور مستقل انتخاب کند. اگر در ابتدا مشخص نباشد که چه چیزی باعث سندرم درد می شود: آسیب شناسی لگن یا آسیب مفصل. توالی چند پارامتری در شرایط استاندارد استفاده می شود.

بیماریهای مفصل ران در MRI

منبع: vanthielmd.com

از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی برای تشخیص تعدادی از شرایط پاتولوژیک استفاده می شود. اسکن MRI مفصل ران چه چیزی را نشان می دهد؟ اسکن ها تجسم می شوند

 • سندرم سکته مغزی استخوان ران.

درگیری مکانیکی بین سر / گردن استخوان ران و لبه استابولوم به دلیل نقص های استخوانی یک یا دو طرفه با منشا مادرزادی یا اکتسابی ایجاد می شود. تغییر اجزای مفصل باعث اختلال در عملکرد اندام از طریق برخورد در حین حرکت می شود. اصطکاک آسیب شناختی استخوان ها به رشد استئوفیت ها در زمینه آسیب مداوم به لب استابولوم کمک می کند. اگر بیماری به موقع تشخیص داده نشود و درمان شروع نشود ، در نهایت دومی پاره می شود و بافت غضروف استخوان های مفصل از بین می رود. چنین درگیری مکانیکی اغلب به تشکیل کوکسارتروز کمک می کند و با سندرم درد پیشرونده همراه است.

MRI مفصل ران در سندرم ضربه گیر استخوان ران ، علل احتمالی بیماری را نشان می دهد:

 • ناهنجاری های مادرزادی؛
 • عوارض پس از ضربه و جراحی ؛
 • نکروز عروقی همزمان سر استخوان ران ؛
 • فرآیندهای التهابی در کیسه سینوویال ؛
 • استئوکندروپاتی (بیماری پرترسون) ؛
 • epiphysiolysis (شکستگی Salter-Harris) ؛
 • عضلات آتروفی اطراف مفصل و غیره

در شکل شدید دیابت شیرین با اختلالات گردش خون ، اضافه بار منظم فیزیکی ، بیماریهای همزمان سیستم اسکلتی عضلانی و بافت همبند (آرتریت ، نقرس ، لوپوس اریتماتوز سیستمیک و غیره) ، تخریب ساختار استخوان و غضروف تشخیص داده می شود.

آرتروز. روند آسیب شناسی طولانی مدت منجر به از بین رفتن کامل عملکرد مفصل ران به دلیل تخریب تمام اجزای مفصل می شود. MRI تقویت شده با کنتراست تغییرات در بافت استخوان ، رباط ها ، عروق خونی ، غضروف و ماهیچه های اطراف را نشان می دهد. درگیر شدن دسته های عصبی باعث درد مداوم در ناحیه لگن می شود. عوامل مستعد کننده عبارتند از:

 • اختلالات غدد درون ریز ؛
 • انجام ورزش های سنگین ؛
 • ضخامت ؛
 • آرتریت همراه ، آرتروز و غیره

شدت بیماری سه درجه است. MRI مفصل ران در مراحل اولیه ، زمانی که می توان از پیشرفت آسیب شناسی با کمک دارودرمانی جلوگیری یا کند کرد ، تغییرات را نشان می دهد.

 • نکروز عروقی سر استخوان ران.

ایجاد نکروز آواسکولار ناشی از اختلالات طولانی مدت خوردن مفصل ران در زمینه ضخیم شدن خون ، ترومبوز ، فشرده سازی ، پیچاندن عروق است. ایسکمی حفره هایی در بافت استخوان ایجاد می کند که منجر به تغییر شکل و جدا شدن غضروف می شود. تظاهرات بالینی غیر اختصاصی هستند و در تشخیص مشکل ایجاد می کنند. عوامل تحریک کننده زیادی وجود دارد:

تغییرات اولیه در اشعه ایکس یا سونوگرافی قابل مشاهده نیست. MRI مفصل ران یکی از م waysثرترین روش ها برای شناسایی بیماری در مراحل اولیه آن است.

تومورهای خوش خیم و بدخیم می توانند در مفصل ران ایجاد شوند. عکس MRI فرض تومور را نشان می دهد. تأیید تشخیص نیاز به بیوپسی دارد. هنگام فشرده شدن انتهای عصبی ، بافت های حاشیه ای و عروق ، مانند هر نوع توموری ، درد مشخص می شود ، بنابراین عدم وجود علائم با MRI به تأخیر نمی افتد. نئوپلاسم های اولیه استخوان با سی تی اسکن بهتر تشخیص داده می شود ، MRI برای نشان دادن تغییرات بافت نرم مناسب تر است.

MRI مفصل ران: علائم و موارد منع مصرف

منبع: medicalnewstoday.com

اندوپروتزی می تواند باعث نقص تصویربرداری شود ، بنابراین روشهای تشخیص اشعه ایکس ترجیح داده می شود.

توموگرافی MR در صورت نتایج مبهم از اسکن کامپیوتر ، رادیوگرافی ، سونوگرافی انجام می شود. این روش برای تحریک پویا مناسب است: برای علائم پزشکی هیچ محدودیتی در تعداد اسکن MRI وجود ندارد. تظاهرات بالینی در بسیاری از فرآیندهای پاتولوژیک مشابه است و برای تعیین پیدایش دقیق علائم به تشخیص گسترده ای نیاز است. علائم MRI مفصل ران عبارتند از:

 • سندرم درد طولانی مدت ، لنگش ناشناخته ، ناراحتی هنگام راه رفتن و / یا در حالت استراحت ، محدودیت دامنه حرکت در مفصل ؛
 • عدم تأثیر / بهبود کوتاه مدت در رابطه با سابقه درمان ؛
 • ارزیابی عوارض پس از سانحه-در موارد اضطراری ، جستجو با سی تی اسکن آغاز می شود.
 • تشخیص بیماری اولیه-التهاب ، تخریب ، آسیب شناسی تومور ، ناهنجاری های مادرزادی ، ضایعات عفونی ، فرآیندهای دژنراتیو-دیستروفی و ​​غیره ؛
 • معاینه قبل از عمل و بعد از عمل – پروتزهای داخلی و غیره ؛

برای دردهای مرتبط با نورالژی ، MRI مفاصل ران طبیعی نشان می دهد ، این مطالعه برای تمایز فرآیندها انجام می شود.

موارد منع مصرف اسکن MRI:

 • وجود دستگاه های کاشته شده در بدن-میو ، نورو ، ضربان ساز ، دفیبریلاتور ، پمپ انسولین ، پروتز شنوایی دائمی ، گیره های عروقی ساخته شده از فلز با خواص پارامغناطیسی ، دستگاه ایلیزاروف و غیره ؛
 • بارداری در سه ماهه اول بارداری ؛
 • کودکان زیر یک ماه ؛
 • ضخامت با وزن بدن بیش از 120 کیلوگرم (برای اسکنرها با کانتور بسته) ؛
 • رفاه شدید بیمار ناشی از یک وضعیت حاد: سندرم درد در پس زمینه ضربه ، حمله قلبی ، سکته مغزی و غیره ؛
 • ناتوانی در ماندن طولانی مدت در حالت خوابیده.
 • برخی از آسیب های روانی و عصبی – هذیان الکلی ، صرع ، کلاستروفوبیا ، بیماری پارکینسون ، بیماری آلزایمر (MRI در محیط بیمارستان تحت آرامش انجام می شود).

مطالعه کنتراست برای بیماران با سابقه واکنش های آلرژیک به گادولینیوم ، نارسایی انتهایی کلیه و زنان باردار در هر شرایطی در دسترس نیست. ساختارهای دندانی دائمی – روکش ، میخ ، پروتز ، اندوپروتزهای تیتانیومی از اسکن MRI جلوگیری نمی کند

چگونه می توانم MRI مفصل لگن بگیرم؟

منبع: hueftspezialist.de

برای بهبود نسبت سیگنال به نویز ، ناحیه مشکل باید تا حد امکان به مرکز میز نزدیک باشد.

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی مفصل ذکر شده بر روی ماشینهای مختلف انجام می شود. تصاویر به دست آمده در تجهیزات کانتور بسته آموزنده تر است. بهترین گزینه انجام اسکن MRI از یک اسکنر بسته با قدرت میدان مغناطیسی 1.5 تسلا است. واحدهای کم توان برای غربالگری تشخیص ورزشکاران در صورت عدم شکایت استفاده می شود. اطلاعات بیشتر در https://mricfl.com.

بیمار 20 دقیقه قبل از معاینه به کلینیک می آید. پس از تکمیل مدارک و واریز اقلام حاوی فلز ، تکنسین اشعه ایکس بیمار را روی میز سی تی اسکن قرار می دهد.

در طول روش تشخیصی ، بسته به علائم ممکن است یک یا دو مفصل لگن مورد بررسی قرار گیرد: بیماری های سیستمیک شامل یک معاینه پیچیده از چندین منطقه است.

بیمار به پشت دراز کشیده است ، انگشتان بزرگ پا در کنار هم قرار گرفته اند تا چرخش مفاصل ران امکان پذیر باشد. برای جلوگیری از حرکات تصادفی ، از رول تاندون و تثبیت نرم اندام با بند استفاده می شود. سیم پیچ در بالای منطقه مورد نظر قرار می گیرد. هنگامی که کنتراست برنامه ریزی می شود ، یک کاتتر به ورید اولنار وارد می شود و یک تزریق کننده اتوماتیک متصل می شود: در برخی موارد ، تقویت کننده به بدن تزریق می شود.

پس از ارزیابی تصاویر مورد نظر ، رادیولوژیست توالی های MRI مناسب را انتخاب می کند. کادر پزشکی روند تشخیص را از طریق پنجره ای از اتاق مجاور نظارت می کنند و ارتباط از طریق بلندگو انجام می شود. در صورت بدتر شدن وضعیت بیمار ، ممکن است اسکن متوقف شود. بیمار یک دکمه مخصوص در دست دارد. پس از اتمام اسکن ، معمولاً یک نتیجه گیری و یک دیسک با پرونده روش تشخیصی به بیمار داده می شود. ویدیو را می توان با برنامه ای که از فرمت dicom پشتیبانی می کند باز کرد.

چگونه می توان برای MRI مفصل ران آماده شد؟

منبع: medicover.hu

نیازی به اقدامات خاصی نیست ، کافی است اشیاء فلزی (کلید ، سکه و غیره) ، کارت های پرداخت ، جواهرات ، ساعت ها را بردارید ، لباس های گشاد بدون زیپ و میخ پرچ کنید. یک بسته اسناد با خود ببرید: گذرنامه ، شرح نتایج تشخیص قبلی ، ارجاع از پزشک ، بیمه نامه (اگر پرداخت از طریق یک شرکت بیمه انجام شود).

تزریق کنتراست در بدن به ندرت عوارض جانبی بالینی قابل توجهی ایجاد می کند ، اما در 8-10 of موارد واکنشهای رویشی ثبت می شود – بزاق ، سرگیجه ، تهوع و غیره. برای جلوگیری از چنین مواردی ، لازم است 15 دقیقه قبل از خروج از خانه یک میان وعده میل کنید.

برای زنان در دوران شیردهی ، آماده سازی برای MRI مفصل ران با کنتراست شامل ذخیره شیر برای چندین بار تغذیه است. رژیم شدید نوشیدن پس از روش تشخیص به شما کمک می کند تا سریعتر از کلات های گالادین خلاص شوید.

اگر قرار است اندام های داخلی مورد بررسی قرار گیرند ، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی چگونه روی لگن انجام می شود؟ اگر مشکوک به آسیب شناسی احتمالی رحم ، زائده ها ، پروستات ، وزیکول های منی ، حمایت از سندرم درد باشد ، آماده سازی برای مطالعه شامل پاکسازی روده بزرگ و از بین بردن نفخ است. مثانه در صورت پر بودن مورد ارزیابی قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید