نحوه خواندن برچسب مواد غذایی


اطلاعات تغذیه ای روی برچسب مواد غذایی می تواند راهی عالی برای انتخاب سالمتر هنگام خرید مواد غذایی باشد. با این حال ، پانل اطلاعات تغذیه گاهی اوقات کمی طاقت فرسا و پیچیده است و همیشه آنطور که ما می خواهیم به طور کارآمد ارتباط برقرار نمی کند!

بنابراین ، ما راهنمای خواندن برچسب های مواد غذایی را آماده کرده ایم ، با همه چیزهایی که برای رمزگشایی اطلاعات و دانستن آنچه خریداری و مصرف می کنید ، باید بدانید.

راهنمای گام به گام

پانل های تغذیه به طور کلی اطلاعات مربوط به انرژی ، اندازه و مقادیر ، یا ارزش روزانه درشت مغذی ها ، ویتامین ها و مواد معدنی را نمایش می دهند.

وقتی محصول روبرو را می بینید:

تاریخ

بهترین ها را قبل یا بعد از تاریخ برای تازه بودن بررسی کنید. هیچ چیز بدتر از این نیست که به خانه بروید و نتوانید غذایی را که آرزویش را داشتید بخورید یا بپزید زیرا مواد اولیه به روز شده بودند! ارزش خطرات بالقوه سلامتی را ندارد.

ترتیب مواد اولیه

محتوای مواد تشکیل دهنده محصول غذایی به ترتیب نزولی (بر حسب وزن) ظاهر می شود. هنگامی که غذا تولید می شد ، اولین عنصر ذکر شده بیشترین و آخرین فهرست کمترین سهم را داشت. به عنوان مثال ، اگر شکر به عنوان یکی از اولین مواد ذکر شده باشد ، به این معنی است که این محصول دارای قند بیشتری نسبت به سایر مواد ذکر شده در زیر است.

حجم سرو

این اغلب مشاغل غذایی را که محصول را تنظیم می کند تعیین می کند و گاهی اوقات می تواند متفاوت باشد. این اطلاعات می تواند برای برآورد میزان مصرف مواد مغذی مفید باشد. به عنوان مثال ، اگر رژیم کم سدیم دارید ، از ستون “در هر وعده” استفاده کنید تا میزان سدیم موجود در آن را دریابید.

برای 100 گرم

اعداد زیر این ستون همان درصد است. بنابراین ، اگر محصول حاوی 20 گرم قند در 100 گرم باشد ، محصول 20 درصد قند است.

قند

ما می خواهیم محصولاتی داشته باشیم که در هر 100 گرم حدود 10-15 گرم قند یا کمتر داشته باشد. خرید محصولات قندی که به عنوان یکی از اولین مواد اولیه ذکر شده اند را محدود کنید. نامهای شکر رایج دیگری که باید به آنها توجه کنید شامل گلوکز ، شربت ، شکر نیشکر ، شربت ذرت و موارد دیگر است.

چاق

محتوای چربی اشباع / ترانس را بررسی کنید. ما می خواهیم برای کمتر از 3-5 گرم در 100 گرم. مراقب محصولات کم چرب باشید ، زیرا اغلب می تواند به معنی قند بیشتر یا شیرین کننده های مصنوعی یا نگهدارنده های پنهان باشد.

سدیم / نمک

دولت های استرالیا و نیوزلند توصیه می کنند که بزرگسالان روزانه حدود 2000 میلی گرم سدیم مصرف کنند. این مقدار معادل 5 گرم یا 1 قاشق چایخوری است. نمک پنهان در بسیاری از غذاهای بسته بندی شده مانند نان ، غلات ، بسته ها ، چیپس و آجیل بو داده وجود دارد. به عنوان یک راهنمای کلی برای محصولات بسته بندی شده ، ما 250 تا 300 میلی گرم در هر 100 گرم یا کمتر هدف داریم. هدف این است که از 400 میلی گرم سدیم در 100 گرم تجاوز نکنید زیرا مقدار زیادی در نظر گرفته می شود!

گفتن ترکیبات سخت است

آیا قبلاً در مورد مواد تشکیل دهنده شنیده اید و می توانید آنها را تلفظ کنید؟ اگر نمی توانید ، احتمالاً کلمه دیگری برای قند یا نوعی نگهدارنده ، شیرین کننده ، غلیظ کننده یا امولسیفایر است. شیرین کننده های مصنوعی (آسپارتام) و الکل های قندی را بررسی کنید. ما می خواهیم همه مواد طبیعی را هدف قرار دهیم!

به خاطر داشته باشید ، گاهی اوقات مطلقاً خوب است که به دستورالعمل های بالا گوش ندهید و بر اساس احساس و لذت غذا غذا مصرف نکنید – فقط این کار را با دقت انجام دهید و هر لقمه را بچشید. همیشه تعادل!

منابع:

Goyal R ، Deshmukh N. برچسب غذا را بخوانید: قبل از غذا بخوانید. J Educ Health Promotدر سال 2018 ؛ 7:56 ارسال شده در 3 آوریل 2018.

استانداردهای مواد غذایی.gov.au. 2021 در خانهبر [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]بر

استانداردهای مواد غذایی.gov.au. 2021 تابلوهای اطلاعات تغذیهبر [online] موجود در: [Accessed 16 September 2021]بر

دیدگاهتان را بنویسید