معتاد شده ای! هفت نشانه رایج اختلال سوء مصرف مواد


SUD (اختلال سوء مصرف مواد) یا اختلال سوء مصرف مواد یک بیماری است که شامل استفاده بی رویه از داروها یا مواد با وجود آگاهی از عوارض جانبی مضر آنها می شود. افرادی که از SAD رنج می برند تمام وقت و تلاش خود را بر استفاده از برخی مواد مانند دخانیات ، الکل یا مواد مخدر متمرکز می کنند تا حدی که باعث اختلال در توانایی آنها برای عملکرد عادی در زندگی روزمره می شود. و آنها حتی زمانی که می دانند برای سلامتی آنها مضر است از آنها استفاده می کنند. علاوه بر این ، افراد مبتلا به اختلالات سوء مصرف مواد نیز دارای اختلال یا تحریف تفکر هستند. سوء استفاده مداوم از مواد مخدر یا الکل باعث ایجاد تغییراتی در عملکرد مغز آنها می شود. این تغییرات می توانند قبل و بعد از بین رفتن اثرات ماده باقی بمانند.

معتادان اغلب نمی پذیرند که در شرایط سختی قرار دارند. در واقع ، اعضای خانواده و دوستان اولین کسانی هستند که متوجه این تغییرات می شوند. بنابراین اگر فکر می کنید شما ، یک دوست یا یکی از اعضای خانواده – یا شما – دارای اختلال سوء مصرف مواد هستید ، باید به دنبال چند نشانه باشید تا مطمئن شوید. برخی از این علائم و نشانه ها عبارتند از:

علائم کوچک جسمی را مشاهده می کنید

علائم سوء مصرف مواد مخدر اغلب شامل تغییرات ظاهری است که با گذشت زمان بیشتر مشهود می شود. به عنوان مثال ، مردمک های گشاد یا دقیق و چشم های قرمز یا خون آلود نشانه های مشترک بسیاری از انواع مصرف مواد مخدر است. علاوه بر این ، تغییر در رنگ یا بافت پوست ، مانند قرمزی یا رنگ شستشو و نفخ غیرطبیعی ، همچنین نشانه های وابستگی مداوم به مواد مخدر یا الکل است.

برخی دیگر از علائم فیزیکی سوء مصرف مواد مخدر عبارتند از: تار شدن گفتار ، خارش مداوم در قسمتی از بدن و خروپف مکرر. اگرچه این علائم قطعی نیستند ، اما اگر با رفتارهای دفاعی همراه باشند ، بدانید که اعتیاد جدی شده است و ممکن است نیاز به درمان باشد. امکاناتی مانند Summit Calm یا مرکز توانبخشی محلی شما که خدمات بستری و سرپایی را ارائه می دهند بهترین انتخاب برای بهبودی هستند.

تجربه تغییرات وزن را تجربه کنید

همانطور که در بالا ذکر شد ، سوء استفاده طولانی مدت از الکل یا مواد مخدر اغلب منجر به تغییرات چشمگیر در ظاهر ظاهری فرد می شود. علاوه بر این ، الکل و انواع خاصی از داروها اشتهای فرد را سرکوب یا افزایش می دهند و منجر به تغییرات قابل مشاهده در وزن بدن می شوند.

چنین تغییراتی در ترکیب بدن فرد به عنوان افزایش ناگهانی یا کاهش وزن یا کاهش علاقه به رعایت بهداشت شخصی ، به ویژه اگر توضیحی در این مورد وجود نداشته باشد نیز نگران کننده است.

توجه کنید که ناگهان علاقه خود را نسبت به کارهای روزمره از دست می دهید

اعتیاد به مواد مخدر یا الکل در نهایت سیستم پاداش شما را در بر خواهد گرفت. اگر احساس می کنید که دارید خود راضی می شوید ، از سرگرمی هایی که قبلاً انجام داده اید لذت نمی برید یا نسبت به عزیزان خود بی حوصله هستید ، به احتمال زیاد اعتیاد شما برطرف می شود.

علاوه بر این ، جلسات مکرر ، استعداد کسل کننده ، عدم اشتیاق یا ترکیبی از این سه ، اغلب به موضوع اساسی سوء مصرف مواد مخدر یا الکل اشاره می کند.

در صورت مشاهده تغییراتی در عادات خواب خود توجه کنید

اعتیاد به مواد مخدر یا الکل می تواند چرخه خواب شما را خراب کند. این به این دلیل است که داروهای افسردگی و محرک موجود در داروها ، هورمون های خواب را که مسئول بیداری و خستگی هستند ، تغییر می دهند.

بنابراین ، کسی که از مواد مخدر سوء استفاده می کند ، اثرات آن را هنگام ورود یا خروج دارو از بدن احساس می کند. بنابراین ، اگر متوجه شدید که در ساعات فوق العاده برنامه عادی خواب خود بیدار هستید ، این نشانه اعتیاد به مواد مخدر است.

تغییرات روحی مکرر را پشت سر بگذارید

الکل یا مواد مخدر ، در صورت سوء استفاده ، توانایی شما را در کنترل احساسات مختل می کند. این می تواند به صورت عصبانیت ، بدبختی و تحریک پذیری ناگهانی در موقعیت هایی ظاهر شود که در گذشته با آنها خوب برخورد کرده اید. بنابراین ، فرض کنید شما معمولاً فردی آرام ، جمعی و آرام هستید و دوره هایی از خشم و افسردگی را تجربه می کنید. در این صورت ، این می تواند نشانه این باشد که شما باید برای مشکلات سوء مصرف مواد مخدر یا الکل به دنبال کمک باشید.

رفتار خصوصی و کناره گیری شده را نشان دهید

افرادی که از مواد مخدر سوء استفاده می کنند معمولاً از همه و از روستا جدا هستند. این به این دلیل است که آنها از انگ اجتماعی ناشی از سوءمصرف مواد مخدر می ترسند و خجالت می کشند. اما از طرف دیگر ، برخی از انواع داروها نیز می توانند باعث پارانویا شوند. پارانویا منجر به پنهان کاری فرد می شود و می خواهد از روابط عادی خارج شود.

علاوه بر این ، رفتارهای ترک اعتیاد که نشانه سوءمصرف مواد مخدر است شامل اجتناب از پاسخگویی به سوالات ، قفل کردن در هنگام خروج از اتاق ، گذراندن وقت زیاد در اتاق و عدم به اشتراک گذاشتن جزئیات درباره مکان هایی که می روید یا افرادی که می بینید است.

رفتار غیرقابل پیش بینی نشان دهید

این ویژگی یک علامت رایج است و برای اکثر معتادان بسیار مشهود است. بسته به انتخاب داروی شما ، ممکن است احساس قدرت ، پارانویا ، آسیب ناپذیری یا سرخوشی داشته باشید. این احساسات معمولاً منجر به رفتارهای خطرناک یا بی پروا می شود. علاوه بر این ، اعتیاد هم ناراحتی روحی و هم جسمی را به همراه دارد که منجر به رفتارهای خشونت آمیز یا غیرقابل پیش بینی می شود. بنابراین ، اگر این علائم هم افزایی را تجربه می کنید ، اکنون زمان آن است که برای اعتیاد خود به دنبال کمک باشید.

نتیجه

اگر فکر می کنید علائم ذکر شده در بالا واضح تر می شوند ، به دنبال کمک حرفه ای باشید. اگرچه ممکن است صحبت از اعتیاد به مواد مخدر برای شما دشوار باشد ، اما در ابتدا در نظر داشته باشید که توسط دوستان و خانواده حمایت کننده احاطه شده اید. در نهایت ، آنها از شما حمایت و راهنمایی لازم را برای رهایی از مشکلات اعتیاد به شما می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید