فیس بوک یک سال و نیم است که می داند اینستاگرام برای نوجوانان مضر است ، علیرغم ادعای دیگر – در اینجا آسیب هایی که محققان سالها ثبت کرده اند آورده شده است.


نویسنده: کریستیا اسپیرز براون ، دانشگاه کنتاکی

مقایسه های ناسالم

اما اینستاگرام نه تنها مشکل ساز است ، زیرا محبوب است. دو ویژگی اصلی اینستاگرام وجود دارد که به نظر می رسد آن را بسیار خطرناک می کند. اول ، به کاربران اجازه می دهد تا افراد مشهور و همسالان خود را دنبال کنند ، هر دو می توانند تصویری دستکاری شده و فیلتر شده از یک بدن غیر واقعی را به همراه تصور عالی از یک زندگی کامل ارائه دهند.

در حالی که همه رسانه های اجتماعی به کاربران امکان می دهد در آنچه به جهان نشان می دهند گزینشی عمل کنند ، اینستاگرام به دلیل قابلیت ویرایش و فیلتر عکس های خود مشهور است. به علاوه ، این پلتفرمی در بین افراد مشهور ، مدل ها و تأثیرگذاران محبوب است. فیس بوک به مادران و پدربزرگ و مادربزرگهای بی فرهنگ منتقل شده است. برای نوجوانان ، این ادغام بی عیب و نقص افراد مشهور و نسخه های روتوش شده از همسالان واقعی یک محیط بالغ برای مقایسه اجتماعی بالا یا مقایسه با فردی است که از یک نظر “بهتر” است.

مردم ، به عنوان یک قاعده کلی ، به دیگران نگاه می کنند تا بدانند چگونه در زندگی خود متناسب باشند و قضاوت کنند. نوجوانان به ویژه در برابر این مقایسه های اجتماعی آسیب پذیر هستند. تقریباً همه می توانند به خاطر بسپارند که او در دبیرستان مراقبت از مناسب سازی را انجام می داد. اینستاگرام این نگرانی را تشدید می کند. مقایسه خود با یک سوپرمدل که فوق العاده به نظر می رسد (هرچند فیلتر شده) بسیار سخت است. وقتی مقایسه فیلتر شده ناتالی در سراسر سالن باشد ، می تواند بدتر باشد.

مقایسه منفی خود با دیگران باعث حسادت افراد به زندگی و بدن به ظاهر بهتر دیگران می شود. اخیراً ، محققان حتی سعی کرده اند با این تأثیر مبارزه کنند و به کاربران اینستاگرام یادآوری کردند که پست ها غیر واقعی هستند.

کار نکرد. مقایسه های منفی ، که تقریباً غیرممکن بود متوقف شوند ، هنوز منجر به حسادت و عزت نفس پایین می شود. حتی در مطالعاتی که در آن شرکت کنندگان می دانستند عکس های نمایش داده شده در اینستاگرام روتوش شده و تغییر شکل داده اند ، هنوز نوجوانان بعد از دیدن آنها احساس بدتری نسبت به بدن خود داشتند. برای دخترانی که تمایل زیادی به مقایسه اجتماعی دارند ، این تأثیرات حتی بدتر است.

عینی سازی و تصویر بدن

اینستاگرام برای نوجوانان نیز خطرناک است زیرا تأکید بر تصویر بدن باعث می شود کاربران روی ظاهر بدن خود در نظر دیگران تمرکز کنند. تحقیقات ما نشان می دهد که برای دختران نوجوان – و بیشتر نوجوانان – فکر درباره بدن خود به عنوان سوژه عکس ، افکار نگران کننده ای در مورد ظاهر دیگران ایجاد می کند و منجر به احساس شرم در بدن آنها می شود. فقط گرفتن عکس های سلفی برای ارسال بعداً باعث می شود آنها از نظر ظاهری دیگران بدتر شوند.

بودن در موضوعی که دیگران می توانند ببینند به “نسل سلفی” کمک نمی کند تا احساس قدرتمندی و اعتماد به نفس کند – بلکه می تواند برعکس عمل کند. اینها نگرانی های بی اهمیتی برای سلامتی نیستند ، زیرا نارضایتی بدن در نوجوانی یک پیش بینی کننده قوی و ثابت برای علائم بعدی اختلال خوردن است.

[Over 100,000 readers rely on The Conversation’s newsletter to understand the world. Sign up today.]

فیس بوک به طور داخلی آنچه را که محققان سالها در حال ثبت آن بوده اند به صورت داخلی تایید کرده است: اینستاگرام می تواند برای نوجوانان مضر باشد. والدین می توانند با صحبت کردن مداوم با نوجوانان خود در مورد تفاوت بین ظاهر و واقعیت ، و تشویق نوجوانان خود به برقراری ارتباط رودررو با همسالان و استفاده فعال از بدن خود به جای تمرکز بر عکس های سلفی ، کمک کنند.

س bigال بزرگ این خواهد بود که فیس بوک چگونه با این نتایج مضر برخورد می کند. تاریخ و دادگاهها رویکرد “دخانیات بزرگ” را نبخشیده اند.گفتگو

کریستیا اسپیرز براون ، استاد روانشناسی ، دانشگاه کنتاکی

این مقاله از Creative Commons Talk بازنشر شد. مقاله اصلی را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید