فرمانروای دبی دستور هک تلفنی همسر سابق وکلا را صادر کرد


دادگاه عالی بریتانیا روز چهارشنبه اعلام کرد حاکم دبی دستور داد تلفن های همسر سابقش و وکلای وی در جریان نزاع شدید و چند میلیون دلاری دادگاه بر سر فرزندانشان هک شوند.

اندرو مک فارلین قاضی حکم داد شیخ محمد بن راشد آل مکتوم ، 72 ساله ، “صراحتا یا ضمنی اختیار” خود را برای هک تلفن ها با استفاده از نرم افزارهای جاسوسی Pegasus تولید شده توسط گروه NSO اسرائیل داد.

این بخشی از “کارزار مداوم ارعاب و تهدید” علیه همسر سابق 47 ساله اش ، پرنسس هایا ، در جریان نبرد قانونی آنها بر سرپرستی دو فرزندشان ، جلیلا ، 13 ساله و زاید ، 9 ساله ، قاضی بود. حکم کرد

مک فارلین در مورد شیخ ، که معاون رئیس جمهور و نخست وزیر امارات متحده عربی است ، گفت: “یافته ها نشان دهنده سوء استفاده کامل از اعتماد و در واقع سوء استفاده از قدرت به میزان قابل توجهی است.”

یکی از کسانی که مورد هدف قرار گرفت ، وکیل شاهزاده خانم ، فیونا شاکلتون ، یکی از اعضای مجلس اعیان بریتانیا بود که نماینده وارث تاج و تخت شاهزاده چارلز در طلاق خود از همسر اول مرحومه اش ، پرنسس دایانا بود.

دادگاه اعلام کرد که او در تماس فوری شب گذشته در اوت سال گذشته از جانب وکیل دیگرش ، چری بلر ، همسر نخست وزیر سابق بریتانیا ، مطلع شد.

بلر ، آن زمان مشاور NSO ، به او هشدار داد که ممکن است از این نرم افزار “سوء استفاده” شده باشد.

به محض کشف هک ، NSO قرارداد خود را با امارات لغو کرد.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم (ن) ، معاون رئیس جمهور ، نخست وزیر امارات و حاکم دبی با شاهزاده حیا بنت الحسین وارد می شود.
شیخ محمد بن راشد آل مکتوم اجازه هک تلفن ها را با استفاده از نرم افزار جاسوسی Pegasus داد.
EPA / STR

کسانی که برای شیخ کار می کردند نیز سعی کردند یک عمارت لندنی در مجاورت حیا ، که خواهر ناتنی ملک عبدالله پادشاه اردن است ، بخرند.

این ارعاب باعث شد همسر سابق وی احساس “مدام شکار شده” داشته باشد و مانند این که “دیگر نمی تواند نفس بکشد” ، وی در اظهارات یکی از شهود گفت.

وکلای آل مکتوم برای مقابله با این اتهام ، شواهدی را در دادگاه ارائه ندادند. وکلای وی استدلال کردند که شاهزاده خانم هایا پرونده وی را اثبات نکرده است و او نمی تواند تایید یا تکذیب کند که آیا امارات متحده عربی با گروه NSO قرارداد دارد.

وکلای وی پیشنهاد کردند که کشور دیگری – مانند ایران ، اسرائیل ، عربستان سعودی یا اردن – مسئول آن بوده است.

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم با همسر شاهزاده حیا از اردن ، پسر شیخ زاید بن محمد بن راشد آل مکتوم و دختر شیخ الجلیله بنت محمد بن راشد آل مکتوم
شیخ محمد بن راشد آل مکتوم با همسر سابق خود شاهزاده خانم اردن ، پسر شیخ زاید بن محمد بن رشید آل مکتوم و دختر شیخ الجلیله بنت محمد بن رشید آل مکتوم.
عکس سهام Alamy

شیخ روز چهارشنبه در بیانیه ای به رویترز گفت: “من همیشه اتهامات وارده علیه خود را تکذیب کرده و می کنم.”

این زن و شوهر از زمانی که هایا به همراه دو فرزندشان به بریتانیا گریخت ، درگیر یک نبرد طولانی و تلخ حضانت بودند ، بعداً گفت که در میان مشکوکاتی که با یکی از محافظانش رابطه داشته است ، از امنیت خود می ترسد.

شاهزاده حیا بنت حسین
شاهزاده حیا بنت حسین به انگلیس فرار کرد و گفت که از امنیت خود می ترسد.
WILL OLIVER/EPA-EFE/REX

هزینه های حقوقی این پرونده به میلیون ها پوند رسیده است که تنها یک درخواست تجدید نظر از سوی دادگاه حدود 3.4 میلیون دلار هزینه داشته است.

مک فارلین دوباره چهارشنبه حکم داد که بچه ها باید در کنار مادر خود بمانند.

19 ماه پس از آن می رسد که دادگاه به این نتیجه رسید که آل مکتوم – که دارای حداقل 30 فرزند است – دو دختر خود را ربوده ، با آنها بدرفتاری کرده و برخلاف میل آنها نگه داشته است.

شیخ همچنین بنیانگذار اسباب بازی موفق گودولفین در مسابقات اسب دوانی است و یکبار پس از برنده شدن یکی از اسب هایش در مسابقه در رویال اسکات ، از ملکه الیزابت دوم جام دریافت کرد.

رویترز می گوید هیچ نشانه ای مبنی بر این که احکام لعنتی قبلی علیه وی به شخص یا امارات خسارت بزرگی وارد نکرده است ، وجود ندارد. ماه گذشته بریتانیا و امارات متحده عربی “مشارکت بلندپروازانه ای برای آینده” اعلام کردند که شامل میلیاردها دلار تجارت و سرمایه گذاری می شود.

NSO گفت که نمی تواند بلافاصله در مورد این مورد اظهار نظر کند. به گفته رویترز ، شکلتون و بلر از اظهارنظر خودداری کردند.

با سیم های پست

دیدگاهتان را بنویسید