علل ریشه ای کم کاری تیروئید چیست؟


“دکتر ، چرا دچار کم کاری تیروئید شدم؟”

2 رایج ترین پاسخی که می توانید دریافت کنید این است: “این به دلیل ژن ها” و “این به دلیل بیماری خود ایمنی است و سیستم ایمنی بدن شما به غده تیروئید حمله می کند. به این بیماری هاشیموتو و در برخی موارد بیماری گراو گفته می شود. “

بیایید هر دو پاسخ را بررسی کنیم.

ژن ها

اگر ژنها تا حد زیادی مسئول تیروئید بودند ، پس چگونه است که تیروئید در 50 سال گذشته ، زمانی که انسانها هزاران سال بر روی زمین وجود داشته اند ، بسیار شایع شده است؟ چگونه ژن ها در 50 سال گذشته تغییر کرده اند؟

بیماری خودایمنی

تیروئید به دلیل بیماری خود ایمنی رخ داده است ، خوب است. اما پس چرا بیماری خود ایمنی رخ داد؟ آیا ارزش دانستن ندارد؟ تا زمانی که شخص به اصل مشکل نرسد ، هرگز نمی تواند راه حلی پیدا کند. متأسفانه ، بسیاری از افراد در تلاش برای یافتن علت اصلی نیستند.

هدف از این مقاله تجزیه و تحلیل علل اصلی ایجاد تیروئید است. شناسایی مشکل نیمی از پیروزی است. به نظر می رسد هر دو دلیل فوق برای کم کاری تیروئید نشان می دهد که هیچ چیزی در کنترل ما نیست و ما کنترل چندانی بر بیماری نداریم ، که اینطور نیست.

تیروئید را بیماری مزمن نیز می نامند به همان دلیل ، هیچ کاری نمی توان در مورد آن انجام داد و “یک بار تیروئید ، همیشه تیروئید”. “بیماری با آخرین نفس از بین می رود”. که کاملا صحت ندارد.

7 علت ریشه ای مرتبط با نحوه بروز تیروئید وجود دارد. و خبر خوب این است که می توان روی این علل سبک زندگی کار کرد و بنابراین کم کاری تیروئید خود را کنترل کرد.

علت اصلی 1: کمبود تغذیه

احتمالاً درباره اهمیت ید برای عملکرد صحیح غده تیروئید شنیده اید. هورمون تیروئید غنی از ید است و کمبود ید می تواند باعث کم کاری تیروئید و گواتر (تورم غده تیروئید) شود.

اما نه فقط ید ، مواد مغذی مهم دیگری نیز وجود دارند که اغلب نادیده گرفته می شوند اما نقش مهمی در عملکرد غده تیروئید دارند:

 • آهن ، روی ، ویتامین E ، B2 ، B3 ، B6 ، C
   • برای سنتز هورمون تیروئید مورد نیاز است
   • برای تبدیل T4 به T3 مورد نیاز است
  • ثابت شده است که کمبود ویتامین D با بیماری های خود ایمنی از جمله بیماری گریوز و تیروئیدیت هاشیموتو ارتباط دارد.

مردم اغلب رژیم غذایی را با خوردن کمتر مرتبط می دانند. اما رژیم غذایی بیشتر خوردن است. بیشتر از غذاهای مناسب استفاده کنید تا تمام مواد مغذی را برای عملکرد مناسب بدن دریافت کنید.

علت اصلی 2: اضافه وزن

مردم اغلب تصدیق می کنند که کم کاری تیروئید منجر به افزایش وزن می شود اما عکس آن نیز صادق است.

جمعیت چاق دارای یک دقیقه است 86٪ افزایش خطر کم کاری تیروئید تحت بالینی.

چرا چاقی باعث کم کاری تیروئید می شود؟

 1. متاستودی در گزارشات تیروئید ، “چاقی یک روند التهابی مزمن با درجه پایین است. بنابراین سیتوکین ها و سایر نشانگرهای التهابی تولید شده از طریق بارگذاری بیش از حد بافت چربی افزایش می یابد. این افزایش سیتوکین های التهابی. ممکن است بیان mRNA سمپورتر سدیم/یدید را مهار کند ، سپس بر فعالیت جذب یدید سلول های تیروئید انسان تأثیر بگذارد.
 2. در ادامه آمده است ، “لپتین ، عاملی که توسط سلولهای چربی تولید می شود ، همچنین در التهاب مزمن نقش دارد و ممکن است منجر به تغییرات مورفولوژیکی در تیروئید شود. [1]

کم کاری تیروئید و افزایش وزن یک چرخه معیوب است. اگر می خواهید بر کم کاری تیروئید غلبه کنید و اگر اضافه وزن دارید ، این اولین کاری است که باید انجام دهید.

علت اصلی 3: عدم تعادل باکتری های روده

“همه ما می دانیم آنتی بیوتیک ها چیست ، اما چند نفر از ما در مورد همتای آنها” پروبیوتیک “می دانیم؟ اینها میکروارگانیسم هایی مانند مخمر یا باکتری های خوب هستند که به عنوان سلامت فرد شناخته شده اند. آنها معمولاً در مکمل ها و غذاهایی مانند ماست و دوغ یافت می شوند. ممکن است عجیب به نظر برسد که باکتری های زنده را به عنوان بخشی از غذای خود مصرف کنید ، اما این یک عمل عادی است و برای شما بسیار مفید است. ”

بیت های جالب

معده انسان حاوی تریلیون ها باکتری خوب است. آیا شگفت انگیز نیست؟ این تعداد حداقل 10 برابر بیشتر از تعداد کل سلولهای بدن است.

نسبت باکتری های خوب به باکتری های بد در معده شما معمولاً 85٪ است: 15٪. وقتی این نسبت را حفظ کنید ، از سلامت خوبی برخوردار هستید و می توانید به راحتی وزن خود را کاهش دهید. پروبیوتیک ها به حفظ سلامت روده کمک می کنند و در نتیجه به تجزیه و جذب غذا کمک می کنند.

پروبیوتیک ها در کشک و دوغ یافت می شوند ، اما تعداد آنها زیاد نیست. با این حال ، از آنجا که بسیاری از ما پروبیوتیک های کافی در رژیم غذایی روزانه خود دریافت نمی کنیم ، نسبت باکتری های خوب کاهش می یابد و ما اغلب از اختلالات گوارشی و کاهش ایمنی رنج می بریم.

میکروبیوتای روده همچنین بر جذب مواد معدنی مهم برای تیروئید از جمله ید ، سلنیوم ، روی و آهن تأثیر می گذارد. همه آنها برای عملکرد تیروئید ضروری هستند و ارتباط واضحی بین اختلال عملکرد تیروئید و سطوح تغییر یافته این مواد معدنی وجود دارد. ” [2]

علت اصلی 4: مسمومیت

پزشکان در مورد این واقعیت صحبت می کنند که بیماری هاشیموتو به این دلیل رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن ما شروع به حمله به غده تیروئید می کند. اما چرا این اتفاق می افتد؟ سیستم ایمنی بدن ما برای محافظت از ما طراحی شده است نه اینکه ما را نابود کند. پس چرا ما رخشاک (محافظ) تبدیل شدن به باکساک (ناوشکن)؟

در میان عوامل دیگر ، پاسخ ممکن است در سموم نهفته باشد. در 2 مرحله اتفاق می افتد:

 • غده تیروئید برای تولید هورمون های تیروئید به ید و سلنیوم نیاز دارد. بسیاری از سموم محیطی با ید و سلنیوم اشتباه گرفته شده و در غده تیروئید تجمع می یابند.
 • سپس بدن آنتی بادی هایی را برای مبارزه با این سموم جذب می کند و در این فرآیند به غده تیروئید نیز حمله می کند.

امیدوارم ببینید که چقدر سموم نامرئی در زندگی ما باعث این همه گیری تیروئید می شود.

چهار فلزات سنگین خاص بیشترین آسیب را دارند: آلومینیوم ، کادمیوم ، سرب و جیوهبه اینها در موارد استفاده روزانه ما مانند پلاستیک ، دئودورانت ، باتری و غیره یافت می شوند. رها کردن همه این موارد ممکن نیست ، اما با آگاهی از آن ، می توانیم آسیب را کاهش دهیم.

همچنین آفت کش ها ، علف کش ها ، قارچ کش ها که معمولاً برای محصولات کشاورزی ما استفاده می شود یکی از رایج ترین منابع سموم است. حتی شیر مملو از هورمون های اضافی است زیرا بیشتر گاوها برای افزایش عملکرد شیر تزریق می شوند. در حالی که هزینه مواد غذایی ارگانیک را پرداخت می کنیم ، نگران افزایش قیمت هستیم. اما نوع هزینه ای را که در بلندمدت با خوردن غذاهای سنگین سموم دفع می کنیم در نظر بگیرید.

علت اصلی 5: استرس و کمبود خواب

استرس و کمبود خواب دو علت بسیار کم گزارش شده است. نه ، من در اینجا در مورد موضوعات فلسفی صحبت نمی کنم. بیایید در مورد چگونگی بدتر شدن وضعیت تیروئید با علم صحبت کنیم.

Healthline گزارش می دهد ، “تأثیر استرس بر تیروئید با کند کردن متابولیسم بدن شما ایجاد می شود. این راه دیگری برای ارتباط استرس و افزایش وزن است. هنگامی که عملکرد تیروئید در هنگام استرس کند می شود ، سطح هورمون تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) کاهش می یابد. همچنین ، تبدیل هورمون T4 به T3 ممکن است رخ ندهد و منجر به سطوح بالاتری از T3 معکوس شود. ”

همچنین ، مقصر دیگری نیز وجود دارد: هورمونی به نام کورتیزول. وقتی استرس دارید یا خواب کمتری دارید ، کورتیزول آزاد می شود. و کورتیزول زیاد می تواند تیروئید شما را خراب کند.

این اجازه نمی دهد غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید کند و وضعیت را بدتر می کند. بنابراین ، اگر تیروئید دارید ، یک دلیل دیگر برای کاهش سطح استرس و خواب خوب دارید.

همچنین ، مطالعات نشان داده اند که هم کم خوابی و هم خواب زیاد ، عملکرد غده تیروئید را مختل می کند. 7-8 ساعت خواب بهترین زمان خواب است. [3]

علت اصلی 6: سبک زندگی بی تحرک

مطالعات نشان داده است که “عملکرد تیروئید در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید که به طور منظم ورزش می کنند ، بهبود می یابد ، زیرا سطح TSH کاهش می یابد و T3 و T4 در گروه ورزش منظم افزایش می یابد. “[4]

ورزش همچنین به افزایش متابولیسم و ​​کاهش وزن کمک می کند. هر دوی آنها دوباره به عملکرد بهتر غده تیروئید کمک می کند.

علت اصلی 7: التهاب داخلی

“من همیشه فکر می کردم التهاب به معنی برش یا تورم بافتی است که دردناک است. این واکنش بدن به حذف سلولهای آسیب دیده یا عوامل تحریک کننده قبل از شروع روند بهبودی است. التهاب نامرئی چیست؟ “، یکی از مشتریان ما میرا پرسید.

این التهاب داخلی نامیده می شود و یکی از دلایل اصلی چاقی ، دیابت ، تیروئید و سایر بیماری های سبک زندگی است. این نه دردناک است و نه قابل مشاهده ، اما بسیار کشنده است. این آتشی است که توسط سیستم ایمنی بدن پنهان می شود زیرا با مواد حساسیت زا ، سموم ، استرس و غذای بد مبارزه می کند.

هاگرچه این التهاب مضر است ، اما متأسفانه هیچ ضد عفونی کننده ای نداریم که بتواند آن را درمان کند. التهاب داخلی به دلیل کربوهیدرات های تصفیه شده ، قند ، چربی های ترانس و بسیاری از چربی های التهابی امگا 6 ، شیرین کننده های مصنوعی ، گلوتن ، لبنیات ، عفونت مزمن ، استرس ، روغن های گیاهی فرآوری شده ، حساسیت های پنهان و حساسیت های غذایی و غیره ایجاد می شود. سرماخوردگی تا چاقی حتی سرطان!

هر فرد متفاوت است و عوامل مختلف منجر به التهاب می شود. ابتدا باید تمام علائم التهابی را که تجربه می کنید پیدا کنید و سپس آنها را از بین ببرید. در واقع ، اگر برنامه احتمالی را امتحان کنید ، متوجه خواهید شد که این برنامه به طور متفکرانه برای کمک به شما در درک آنچه باعث التهاب می شود ، ایجاد شده است تا بتوانید مشکل را برطرف کنید.

اکنون ، وقتی علل اصلی تیروئید را می شناسید ، این به شما بستگی دارد که تصمیم بگیرید آیا می خواهید روی این علل اصلی کار کنید یا فقط بر مدیریت علائم با کمک داروهای هورمونی اضافی تمرکز کنید.

در Possible ، ما روی حمله به همه این علل اصلی کار می کنیم و به هزاران بیمار تیروئیدی کمک کرده ایم تا کم کاری تیروئید را مدیریت کرده و معکوس کنند. ما یک تیم متشکل از 50 متخصص تغذیه ، پزشک داریم که روز به روز تلاش می کنند تا جهان را به مکانی سالم تبدیل کنند. استفاده از غذا به عنوان دارو.

دیدگاهتان را بنویسید