رژیم کتوژنیک نمونه تفاوت رژیم کتو با رژیم های کم کالری چیست؟ فواید این رژیم برای بدن

رژیم کتوژنیک یا کتو یک رژیم لاغری سریع است و افراد زیادی برای کاهش وزن از این رژیم استفاده می‌کنند. در رژیم غذایی کتو، بدن شما برای سوخت ساز از چربی بجای کربوهیدرات استفاده می‌کند. یعنی اینکه در این رژیم غذایی شما برای چربی سوزی باید چربی مصرف کنید!

رژیم کتوژنیک چیست؟

کتوژنیک، رژیم کیتو یا (Keto Diet)، یک رژیم غذایی با چربی بالا؛ کربوهیدرات پایین و پروتئین متوسط است که برای کاهش وزن سریع بسیار مورد توجه قرار گرفته است. در رژیم غذایی کتو، سوزاندن چربی‌های اضافی و انباشته بدن بدون اینکه فرد احساس گرسنگی کند، انجام می‌شود.

کتو، شاید آسان‌ترین رژیم غذایی نباشد، اما در صورتی که دستورالعمل‌های آن را در برنامه غذایی خود استفاده کنید، طولی نخواهد کشید که به هدف خود می رسید و از نتایج بدست آمده نهایت رضایت رو خواهید داشت.

رژیم کتوژنیک چطور کار می‌کند؟

روش کار رژیم کتوژنیک اینطور است که شما کالری بیشتری را از پروتئین و چربی بدست آورید و کربوهیدرات کمتری را مصرف کنید. شما در رژیم کتو باید بیشتر کربوهیدراتی که هضم آنها آسان است مانند شکر، نوشابه، شیرینی‌ها و نان سفید را حذف کنید.

در حالت طبیعی سوخت تامین کننده‌ی انرژی بدن از کربوهیدرات‌ها (فرآورده‌های قندی) بدست می‌آید. اما در این رژیم، سوخت بدن از ذخایر چربی و در صورت لزوم از پروتئین تامین می‌شود. در واقع استفاده از بافت چربی به عنوان سوخت، موجب کاهش وزن می‌شود. در رژیم کتو اساس رژیم بر کاهش مصرف کربوهیدرات‌ها (فرآورده‌های قندی، نشاسته، برنج، نان و… ) و افزایش مصرف پروتئین و چربی است.

در رژیم کتوژنیک باید روزانه کمتر از 50 گرم از کربوهیدرات‌ها را مصرف کنید، در نهایت انرژی بدن شما (قند خون که بدن می‌تواند سریع مصرف کند) تمام می‌شود. این معمولا بین 3 تا 4 روز طول می‌کشد. سپس بدن برای انرژی شروع به شکستن پروتئین و چربی می‌کند که می‌تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

 

تفاوت کتوژنیک با رژیم‌های کم کالری

طبق نتایج یک مطالعه، افرادی که در رژیم غذایی کتوژنیک قرار دارند 2.2 برابر وزن کمتری نسبت به افرادی که رژیم کم کالری دارند، وزن کم کردند. همچنین سطح کلسترول تری گلیسیرید و HDL نیز در افرادی که رژیم کتو داشتند، بهبود یافته است.

دلایل مختلفی وجود دارد که این رژیم تاثیرات بیشتر و بهتری به نسبت رژیم‌های غذایی کم چرب دارد. یکی از دلایل این است در کتوژنیک، می‌توانید کاهش وزن بیشتری زیرا را به نسبت رژیم‌های کم چرب داشته باشید، در حالتی که احساس گرسنگی نیز نخواهید داشت.

برخی فواید این رژیم غذایی عبارتند از:
 • کمک به کاهش وزن سریع؛
 • افزایش مقاومت بدن در مقابل سرطان؛
 • مقابله با آکنه؛
 • مقابله با دیابت؛
 • درمان صرع؛
 • رفع اختلالات سیستم عصبی؛
 • درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

 

چگونه رژیم کتوژنیک بگیریم؟

چطور باید کتوژنیک را شروع کرد؟ اگرچه روش‌های مختلف زیادی برای شروع کتو وجود دارد که می‌توانید امتحان کنید، اما بهترین نتایج معمولاً از 5 مرحله زیر به دست می‌آید:

 • مرحله اول: قطع سریع مصرف گلوکز از غذاهای دارای کربوهیدرات، شامل دانه‌ها، سبزیجات نشاسته‌ای، میوه و غیره؛
 • مرحله دوم: این بدن شما را مجبور به یافتن یک منبع سوخت جایگزین می‌کند: چربی (آووکادو، روغن نارگیل، ماهی قزل آلا ).
 • مرحله SUM: در این ضمن، در غیاب گلوکز، بدن نیز شروع به سوختن چربی و تولید کتون می‌کند.
 • مرحله چهارم: زمانی که سطح کتون در خون به نقطه خاصی می‌رسد، به حالت کتوز وارد می‌شوید.
 • مرحله پنجم: این حالت از سطح کتون بالا باعث کاهش وزن سریع و پایدار می‌شود تا زمانی که شما به وزن سالم و پایدار بدن برسید.

توصیه‌هایی برای رعایت رژیم کتوژنیک

شما سال‌های سال به یک الگوی غذایی عادت داشته‌اید. رژیمی که در آن گندم و برنج بخش عمده غذایتان را تشکیل می‌داد. حالا ماجرا متفاوت شده است. قرار است برخلاف معمول چربی بیشتر و کربوهیدرات کمتر مصرف کنید. این تغییر برای بسیاری از افراد گیج کننده است. توصیه می‌کنیم که اگر برایتان مقدور است، قبل از شروع رژیم با متخصص مشورت کنید.

آب و نمک را به یاد داشته باشید!

وقتی نمونه رژیم کتو یا رژیم های کم کربوهیدرات دیگر را شروع میکنید حتماً باید مایعات فراوان مصرف کنید. فراموش نکنید آب همیشه بهترین انتخاب شماست. در ضمن نمک به اندازه کافی مصرف کنید. مصرف به اندازه نمک علائم اولیه رژیم مثل سر درد و گرفتگی عضلات را کاهش میدهد.

کتوژنیک برای چه کسانی ممنوع است؟

رژیم غذایی کتوژنیک برای کسانی که دارای اضافه وزن هستند، مبتلایان به دیابت یا کسانی که به دنبال بهبود سوخت و ساز بدن خود هستند، فوق العاده است. اما برای ورزشکاران حرفه‌ای، کسانی که قصد عضله سازی در بدن خود دارند و یا به دنبال افزایش وزن هستند، رژیم مناسبی نیست. این رژیم غذایی هم مانند تمام رژیم‌های غذایی دیگر تنها زمانی موثر خواهد بود که به مدت طولانی به آن پایبند باشید.

نمونه رژیم کتوژنیک

شنبه :

صبحانه : تخم مرغ و سبزیجات سرخ شده با روغن نارگیل

نهار : سالاد مرغ با روغن زیتون بهمراه یک مشت بادام

شام : استیک مرغ یا گوشت بهمراه سبزیجات

یک شنبه :

صبحانه : تخم مرغ و ژامبون گوشت ۱۰۰ درصد

نهار : استیک مرغ یا گوشت بهمراه سبزیجات

شام : چیزبرگر بدون نان با سبزیجات سرخ شده در کره

دو شنبه :

صبحانه : املت با سبزیجات سرخ شده در کره

نهار : سالاد میگو با مقداری روغن زیتون

شام : گوشت چرخ کرده سرخ شده در پیاز بهمراه  سبزیجات سرخ شده در کره

سه شنبه :

صبحانه : تخم مرغ و سبزیجات سرخ شده با روغن نارگیل

نهار : مانند شام شب قبل گوشت چرخ کرده سرخ شده در پیاز بهمراه  سبزیجات سرخ شده در کره

شام : ماهی سالمون سرخ شده در کره بهمراه سبزیجات

چهارشنبه :

صبحانه : تخم مرغ و ژامبون گوشت ۱۰۰ درصد

نهار : سالاد مرغ با روغن زیتون بهمراه یک مشت بادام

شام : کوفته قل قلی بهمراه سبزیجات

پنج شنبه :

صبحانه : املت با سبزیجات سرخ شده در کره

نهار : مانند شام روز قبل

شام : گوشت گوسفندی چرب بهمراه سبزیجات

جمعه :

صبحانه : تخم مرغ و ژامبون گوشت ۱۰۰ درصد

نهار : استیک گوشت بهمراه سبزیجات

شام : بال مرغ کبابی یا گریل شده بهمراه سبزیجات

توصیه میشود از سبزیجات متنوع در رژیم لاغری خود استفاده کنید و همینطور با طبخ غذا بصورت متنوع و با تزئینات جالب روند رژیم را برای خود راحتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید