خلاصه قسمت 4 “بنیاد”: “بربرها در دروازه”


که در پایه قسمت 4 ، ما یک حقیقت سخت در مورد آینده تمدن می آموزیم: حتی امپراتورهای کهکشانی نیز دارای مرحله ایمو ایمو هستند.

FOUNDATION EP 4 LEDGE

در چهار قسمت عمیق ، اصلی ترین نقطه فروش برنامه همچنان ماجراهای رهبر (های) سه جانبه آن ، کلون کلون است. در این مرحله – اکنون 35 سال پس از نابودی پل ستارگان و تبعید هیر سلدون – برادر داون کنونی یک نوجوان مشکل دار است که با پرتاب خود از طاقچه بالکن ، نیروی شخصی خود را آزمایش می کند. این او را متوجه باغبان قصر به نام آزورا (امی تایگر) می کند و برعکس. پس از چند گفتگوی ترسناک با رئیس جاسوسی امپراتوری ، استاد سایه اوبرخت (میدو حمادا) ، می بینیم که Dawn به دنبال اطلاعاتی در آزورا است تا او را به دلیل آنچه او شاهد بوده است نکشد ، بلکه به این دلیل که او با او برخورد کرده است. او حتی یک پهپاد جاسوسی کوچک به شکل سنجاقک می سازد تا از او مراقبت کند ، اگرچه به نظر نمی رسد که اوبرشت همچنان او را زیر نظر دارد.

در ظاهر ، Dawn مرد عجیب و غریب در سه گانه کلیون فعلی است. به نظر می رسد که دی و غروب همزمان با تماشاچی با سفیری از یکی از ادیان بزرگ کهکشان ، لومینیسم ، همزمان با طلوع پشت سر هم صحبت می کنند و هماهنگ حرکت می کنند. با این حال ، این همزمانی خارجی با شکافی در پشت پرده ، یکی مطابقت با شکافی که در لومینیسم رشد می کند ، نادیده گرفته می شود. در حالی که امپراتورها یک نامزد منتخب را برای جانشینی رهبر فقید دین در نظر گرفته اند ، نامزد دیگری ظهور کرده است ، کسی که از آموزه ای بدعت آمیز استقبال کرده است: کلیونها به عنوان کلونها روح ندارند و بنابراین کمتر از انسان هستند ، نه بیشتر. به اعتقاد دی ، این یک چالش مستقیم برای حق حاکمیت آنها است ، در صورتی که سه تریلیون شهروند امپراتوری در صورت پذیرش نامزد سرکش از آن استقبال کنند. (روز از رویارویی اروتیک با یک کارگر جنسی که او آموزش می دهد دور می شود تا او را به اندازه ای ملایم لمس کند تا از هاله سپر شخصی خود برای مقابله با این بحران عبور کند ؛ شاید به همین دلیل است که او بسیار بدخلق است.)

FOUNDATION EP 4 TOUCH ME

دی در یک بحث شدید ، پروتکل معمول را زیر پا می گذارد و اصرار دارد که خود به کنکلاو تصمیم گیری دین سفر کند ، نه اینکه اجازه دهد غروب طبق معمول به سفر برود. (هیچ امپراتوری تا به حال در طول سالهای “روز برادر” ترانتور را ترک نکرده است.) به نظر می رسد که روز خاطره طولانی دارد ، و او غروب قبلی خود را مسئول سقوط پل ستاره ای ، بمباران سنگین پادشاهی های جنگی Anacreon و Thespis می داند ، و تبعید سلدون ، که مدلهای ریاضی اش پیش بینی کننده شکاف مذهبی و شورش مداوم در ترنتور بود ، مشکل دیگری که امپراتورها در مدیریت آن با مشکل روبرو هستند. دی می گوید دیگر تصمیمات عجولانه ای مانند این نیست – زمان آن فرا رسیده است به او مسئولیت مسأله لومینیسم را بر عهده بگیرند ، نه غروب. (“مطمئناً در حال حاضر امپراتوری دیگر با اقدامات تکانشی اجاره نخواهد شد” ، دستیار روباتیک Demerzel هنگامی که دی مأموریت دیپلماتیک در شام غروب می کند ، مرده است. بله ، سوختگی ، روز برادر!) آیا ما باید ناراحت باشیم که آن روز از این موضوع بسیار عصبانی شده است. ناتوانی ریاضیدانان امپراتوری در رد کار سلدون که او را فریاد می زند و به حمله قلبی کشنده می پردازد؟ بله احتمالا.

FOUNDATION EP 4 به من بگو

با بازگشت به ترمینوس ، خوشحالم که گزارش دهم که بعد از قسمت لرزان هفته گذشته ، به نظر می رسد که همه چیز در یک زمینه محکم است. اوه ، مطمئناً هنوز رمز و رازهای حل نشده زیادی وجود دارد: ما نمی دانیم چرا ریچ مربی و پدرخوانده خود هری سلدون را کشته است. ما نمی دانیم که واکنش بنیاد به مرگ بنیانگذار و رهبر آنها چگونه بود. ما نمی دانیم هویت پسر مرموز سالور در حال مشاهده است. و ما نمی دانیم چه کسی طاق را ساخت ، چه چیزی در داخل آن وجود دارد ، چرا سالوور هاردین به تنهایی می تواند از میدان خالی خود برای نزدیک شدن به آن عبور کند ، آیا هری می دانست که آنجا برای تبعید در ترمینوس برنامه ریزی شده است ، یا در این مورد که آیا هری دستور ساخت آن را داده است خود ساخت و ساز

اما این قسمت کاملاً ثابت می کند که سالور نوعی تله پات است که باعث ایجاد تلویزیونی جالب می شود. تنها از بین افرادی که از فارا (کوبرا سائیت) ، رهبر جنگ آناکریا که رهبری یک نیروی تهاجمی کوچک را می کند ، بازجویی می کنند ، فقط سالوور می تواند حقیقت رتبه بالای فرع را بفهمد. علاوه بر این ، او می تواند ذهن فارا را بخاطر تاریخ شخصی دردناکش بخواند ، که چگونه خانواده اش را در پی حمله هسته ای امپراتوری به سیاره خود پس از بمباران پل ستاره ای ترانتور سالها پیش خانواده اش را از دست داد. او می تواند نتیجه یک دور ریختن سکه را مانند نیم بار دو بار پشت سر هم پیش بینی کند. او تصویری از خود و پسر مرموز (رایچ در کودکی ، شاید؟) در کتابخانه سلدون در ترنتور دارد. او متقاعد شده است که آخرین قسمت Vault به او پیام می دهد – اما آیا به موقع آن را رمزگشایی می کند تا مانع از بین رفتن بنیاد توسط نیروهای فرع شود؟

به طور خلاصه ، سالور یک “دور افتاده” است ، فردی فوق العاده با قدرت های خارق العاده. این می تواند به معنی باشد ، و احتمالاً باید به این معنی که او در برنامه سلدون ، که الف) به سرنوشت توده ها مربوط می شود ، و نه افراد ، و ب) فرض می کند که مردم اساساً یکسان هستند ، نه جهش یافته روانی و نه سالوور. رهبر اسمی مستعمره ، لوئیس (الیوت کاوان) ، همه اینها را دلیل خوبی برای بی اعتمادی به سالور و زیر س questionال بردن تصمیمات وی در مورد زندانی و امنیت مستعمره می داند. اما هوگو دوست پسر سالوور این را به گونه دیگری می بیند: اگر سالوور به جای استثناء از برنامه سلدون ، چه می کند؟ است نقشه سلدون؟

در مورد برنامه ، لحظات پایانی قسمت توضیحات بالقوه ای را برای یکی از پیچ و خم های غیرقابل توضیح آن نوید می دهد: قرار دادن رایچ از محافظه کار سلدون ، گال دورنیک در یک غلاف فرار که او را برای مدت زمان نامشخصی در حالت ایستایی نگه می دارد. ما گال را می بینیم که هنوز در خواب است و در مایع نگهدارنده غلاف غوطه ور شده است ، هنگامی که کشتی یک زن به یک کشتی بزرگ یا ایستگاه فضایی نزدیک می شود. چه کسی در کشتی است ، اگر کسی؟ به سلدون وصل میشه؟ آیا تبعید فوری گال از برنامه بنیاد سلدون در تمام مدت ، درست مانند توانایی های روانی سالور ، ممکن بود؟ من بسیار کنجکاو هستم که بدانم و فکر می کنم این نشانه بسیار خوبی برای آن است پایهآینده است

FOUNDATION EP 4 TERMINUS

شان تی کالینز (theseantcollins) در مورد تلویزیون برای می نویسد رولینگ استون، کرکس، مجله نیویورک تایمز، و هر جا که او را داشته باشد، واقعا او و خانواده اش در لانگ آیلند زندگی می کنند.

تماشا کردن پایه قسمت 4 در Apple TV+دیدگاهتان را بنویسید