برنامه جو بایدن برای متوقف کردن ترور بسیار دور از ذهن است


ممکن است اظهارات رئیس جمهور بایدن در مورد برچسب های سپر عالی به نظر برسد ، اما کالری کمتری نسبت به کوک صفر دارد. “مرز بسته است” یک وعده خالی بود. “تورم موقتی است” یکی دیگر بود.

وعده رئیس جمهور مبنی بر جلوگیری از 11 سپتامبر بعدی با مبارزه با تروریسم “در افق” به همان اندازه خالی بود. به هیچ وجه نمی تواند کار کند.

“توانایی در افق” یک اصطلاح نظامی مشروع است. این بدان معناست که می توان اهداف را از مکانی امن در فاصله ای زیاد ، بدون بهره مندی از حضور نظامی در منطقه ، مورد اصابت قرار داد.

نظامیان مدرن ، نه فقط ایالات متحده ، سالهاست که با استفاده از سلاح های دوربرد یا هواپیماهای بدون سرنشین همراه با حسگرهای دوربرد یا فضایی که می توانند اهداف را مشخص کنند ، این قابلیت ها را تقویت کرده اند.

حتی قبل از خروج آخرین سربازان آمریکایی از کابل ، کارشناسان نظامی شکایت داشتند که بدون چشم ، گوش و نفوذ در افغانستان ، القاعده و امثال آنها به کشور باز می گردند و دوباره پناهگاهی امن برای تروریست ها ایجاد می کنند. دور جدید 11 سپتامبر

ژنرال مارک میلی ، رئیس ستاد مشترک ارتش ، در شهادت دیروز خود اعتراف کرد که “می توان شرایط را برای بازسازی القاعده و/یا داعش فراهم کرد.”

جنگجویان طالبان سه شنبه 14 سپتامبر 2021 در بازار شهر قدیمی شهر کابل ، افغانستان گشت می زنند.
جنگجویان طالبان در 14 سپتامبر 2021 در بازار شهر قدیمی شهر کابل ، افغانستان گشت می زنند.
برنات آرمانگو / AP

بایدن یک پاسخ سریع دارد: نگران نباشید ، ایالات متحده این تهدیدها را از راه دور حذف خواهد کرد.

آنچه رئیس جمهور با مردم آمریکا در میان نگذاشت ، همه دلایلی بود (که مطمئناً پنتاگون به او گفته است) که چرا “در افق” نمی تواند این کار را انجام دهد.

برای شروع ، اهداف باید به طور دقیق مشخص شوند. حمله هواپیمای بدون سرنشین 29 آگوست در کابل که منجر به کشته شدن 10 غیرنظامی بیگناه و صفر تروریست شد ، به ما یادآوری می کند که گفتن آن آسان تر از انجام آن است. فراموش نکنید ، تروریست ها 20 سال است که توسط آمریکایی ها پهپاد می شوند. آنها کتابهایی درباره نحوه جلوگیری از هدف قرار گرفتن نوشته اند. آنها قرار نیست دور هم بنشینند.

طالبان کار را آسان تر نمی کنند. آنها قبلاً شکایت کرده اند که پروازهای نظارتی آمریکا حریم هوایی آنها را نقض می کند.

علاوه بر این ، در حالی که دارایی های حمله فراتر از افق ، طبق تعریف ، خارج از منطقه نبرد قرار دارند ، مجاورت هنوز اهمیت دارد. و گزینه های اساسی برای دارایی های حمله آمریکا هر روز بیشتر از مرزهای افغانستان دور می شود.

این بدان معناست که انجام عملیات برای آمریکا گران تر خواهد بود و احتمال موفقیت این عملیات نیز کمتر خواهد بود.

از این گذشته ، هرچه زمان پاسخگویی بیشتر باشد (از مکان یابی یک هدف گرفته تا تحویل مهمات برای بیرون بردن هدف) ، احتمال اینکه شما واقعاً به یک هدف متحرک برخورد کنید کمتر است.

افغانها آسیب خانه منزل احمدی را پس از حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در کابل ، افغانستان در 29 اوت 2021 بررسی می کنند.
افغان ها خسارت خانه احمدی را پس از حمله هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در کابل ، افغانستان ، در 29 اوت 2021 بررسی می کنند.
خواجه توفیق صدیقی ، پرونده/AP

علاوه بر این ، هرچه دارایی های حمله بیشتر در افغانستان متمرکز شود ، این دارایی ها کمتر برای پشتیبانی از مأموریت های دیگر – مانند برخورد با چین – در دسترس خواهد بود.

سرانجام ، چه کسی می گوید کشتارهای هدفمند در افق به عنوان یک استراتژی ضد تروریسم عمل می کند؟ خوب ، تقریباً هیچ کس. کشتن افراد بد هیچ اشکالی ندارد. اما کشتن افراد بد یک تاکتیک است نه یک استراتژی.

هنگامی که جنگ جهانی علیه تروریسم آغاز شد ، ایالات متحده چیزی حدود 300 رهبر کلیدی القاعده را شناسایی کرد که باید از بین بروند. در پایان دوره ریاست جمهوری اوباما ، ما حدود 3000 نفر از آنها را کشته بودیم.

با این وجود هسته اصلی القاعده در ایران پنهان شده است و اکنون برای تجمع مجدد جنبش بیرون آمده است. دونالد رامسفلد حق داشت – شما نمی توانید فقط راه خود را برای خروج از تروریسم جهانی بکشید.

علاوه بر شکار تروریست ها ، آنچه واقعاً القاعده و امثال آن را در تمام این سال ها سر پا نگه داشته این است که ما آنها را از پناهگاه های امن در مناطقی مانند افغانستان ، عراق و سوریه محروم کردیم.

جنگجویان طالبان زنان را در حمایت از دولت طالبان در خارج از دانشگاه کابل ، افغانستان ، شنبه 11 سپتامبر 2021 همراهی می کنند.
جنگجویان طالبان زنان را در حمایت از دولت طالبان در خارج از دانشگاه کابل در 11 سپتامبر 2021 همراهی می کنند.
برنات آرمانگو / AP

برخورد با تروریسم فراملی مانند نخ دندان کشیدن است: به محض توقف ، پوسیدگی دوباره شروع به کار می کند. بایدن با استفاده از نخ دندان انجام می شود.

با این حال ، تروریست ها با بایدن کار نمی کنند.

آنها در حال رویای حادثه 11 سپتامبر بعدی هستند ، رهایی برای 20 سال تحقیر آمریکا. بایدن به آنها فضای جدیدی برای دویدن داده است. آن ها خواهند.

جیمز جی کارافانو ، معاون رئیس بنیاد میراث ، تحقیقات این اندیشکده را در زمینه امنیت ملی و امور خارجی هدایت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید