ابوالحسن بنیصدر ، اولین رئیس جمهور ایران پس از انقلاب 1979 ، در 88 سالگی درگذشتتهران ، ایران – ابوالحسن بنیصدر ، اولین رئیس جمهور ایران پس از انقلاب اسلامی 1979 در ایران که پس از استیضاح به دلیل به چالش کشیدن قدرت فزاینده روحانیون با تبدیل شدن حکومت به دین سالاری ، از تهران فرار کرد ، شنبه درگذشت. او 88 ساله بود.

در میان دریایی از روحانیون شیعه با جامه سیاه ، بانیصدر به خاطر کت و شلوارهای سبک غربی خود و زمینه ای فرانسوی برجسته بود و در فیلسوف ژان پل سارتر بود که اعتقاد داشت 15 سال قبل از آن اولین رئیس جمهور ایران خواهد بود. اتفاق افتاد

این اختلافات تنها او را منزوی کرد زیرا ناسیونالیست ها به دنبال القای یک اقتصاد به سبک سوسیالیستی در ایران بودند که با ایمان عمیق شیعی او که توسط پدر روحانی اش القا شده بود ، تقویت شده بود.

بانیصدر هرگز قدرت خود را بر دولتی که ظاهراً رهبری آن را بر عهده داشت تثبیت نمی کرد ، زیرا حوادث خارج از کنترل او ، مانند بحران گروگانگیری سفارت آمریکا و حمله عراق به ایران ، تنها بر هیاهوی پس از انقلاب افزود.

قدرت واقعی توسط رهبر معظم آیت الله روح الله خمینی ، که بانیصدر در تبعید در فرانسه با او کار می کرد و در میانه انقلاب به تهران بازگشت ، همچنان قدرتمند بود. اما خمینی بانیصدر را تنها پس از 16 ماه کار به کناری انداخت و او را به فرار به پاریس فرستاد ، جایی که برای چند دهه در آنجا ماند.

بانیصدر بعداً در مورد خمینی گفت: “من مثل کودکی بودم که می دیدم پدرم به آرامی به الکلی تبدیل می شود.” “این بار مواد مخدر قدرت بود.”

خانواده بنیصدر روز شنبه در بیانیه ای اعلام کردند که وی پس از یک بیماری طولانی مدت در بیمارستانی در پاریس درگذشت.

دیدگاهتان را بنویسید